Så er vi på den anden side af Landsudstillingen. Der var lidt fremgang i antallet af tilmeldte dyri forhold til 2014, men der mangler stadig en del af farverne. Bl. andet hvid, sort, blå og gul columbia i stor, er det vist et par år siden vi har set, og det er en skam. I år var der desværre heller ingen isabell perlegrå tilmeldt, men vi håber der kommer nogen igen næste år.

Da antallet af dyr ikke var helt så stort, havde vi stort set kun behov for Børge Lykke som dommer, undtaget var de guld blåbåndede dværge, som blev bedømt af Peder Pedersen.

Vi havde mange besøgende på vores stand, tak for det.

 

Ved LU i Herning  blev præmierne fordelt på følgende måde: 

Pokaler

 

Bedste 6 dyr (2,4)                      Johs Rottbøll Poulsen               Hvid blå col dv                562p

Trio stor                                    Henrik Baymler                        Hvid blå col                    285p

Trio dv                                      Henrik Baymler                        Sølv sort                        286p

Bedste 2,2                                 Ole Nielsen                             Guld sort st.                    374p

Bedste hane                              Henrik Baymler                        Sølv sort dv                      96p

Bedste høne                              Henrik Baymler                        Guld blå col dv                  96p

 

Ærespræmier

 

Henrik Baymler                                                        Sølv sort dv                                   286p

Johs Rottbøll Poulsen                                                Hv blå col dv                                 286p

Henrik Baymler                                                        Hv blå col st                                  285p

Ole Nielsen                                                              Guld sort st                                   284p

Henrik Baymler                                                        Sølv sort st                                    283p

Henrik Baymler                                                        Guld sort dv                                   283p

Henrik Baymler                                                        Guld blå dv                                    283p

Simon Christiansen                                                   Guld sort dv                                  282p

Henrik Baymler                                                        Hv sort col st                                 281p

Allan Dalgaard                                                         Guld sort st                                    280p

Elin Kragh                                                               Sølv sort st                                    279p

Simon Christiansen                                                   Gul sort col dv                               279p

Henrik Baymler                                                        Rød sort col dv                               279p

Lene Petersen                                                          Legbar st                                       278p

 

Kåringspræmier

 

L & H P Ingvartsen                                                  Guld sort st                                   277p

Johs Rottbøll Poulsen                                               Rød sort col dv                              277p